Odszkodowania za szkody na mieniu
Odszkodowania za szkody na mieniu / pożar, zalanie
Całe życie pracujemy na to, co mamy. Dzięki licznym wyrzeczeniom mamy dach nad głową, samochód, sprzęty elektroniczne i kuchenne, akcesoria związane ze sportem i sztuką. Również wszystkie inne przedmioty potrzebne do codziennego funkcjonowania i do realizowania swoich pasji.
Na co dzień nie chcemy nawet myśleć, co by było, gdyby naszemu mieniu coś zagrażało. Tymczasem nigdy nie jest ono całkowicie bezpieczne. Szkodę może wyrządzić działanie siły wyższej (np. pożaru, powodzi), jak również działanie osób trzecich.
Aby móc spać spokojnie i mieć pewność, że nawet w razie utraty mienia będzie nas stać na odkupienie jego składników trzeba się zabezpieczyć. Warto zainwestować w ubezpieczenie, dzięki któremu można w razie potrzeby postarać się o odszkodowanie.
Czym jest szkoda na mieniu?
Szkodą w mieniu nazywamy uszczerbek poniesiony na konkretnej rzeczy. Jednocześnie nietykalność cielesna oraz dobra osobiste poszkodowanego pozostają nienaruszone.
Szkoda może mieć charakter rzeczywisty (np. zniszczenie przez grad samochodu, stanowiącego składnik naszego majątku), jak i postać utraconej korzyści (ten sam samochód mógł być taksówką, dzięki której zarabialiśmy na życie).
Istotną cechą szkody w mieniu jest fakt, że nie musi ona mieć konkretnego sprawcy. Winnym nieszczęśliwego zdarzenia może okazać się człowiek, ale też zjawisko atmosferyczne, klęska żywiołowa czy tzw. siła wyższa.
Jakie są rodzaje szkód w mieniu i szkód majątkowych?
Tak jak w skład naszego mienia wchodzi całe mnóstwo przedmiotów, tak i szkody w mieniu obejmują bardzo wiele elementów majątku. Szkody w mieniu może mieć przyczyny takie jak
Pożar, wyładowanie elektryczne
Powódź, zalanie
Przewrócenie, zawalenie się
Celowe lub mimowolne działanie osób trzecich
Kradzież, zagarnięcie
Jak wygląda zwrot szkody w mieniu?
Podstawą do wypłaty odszkodowania jest zgłoszenie zdarzenia ubezpieczycielowi. Ten w pierwszej kolejności upewni się, że szkoda nie powstała w mniejszym lub większym stopniu z naszej winy (np. mieszkanie zostało zalane, ponieważ ktoś z domowników zostawił odkręcony kurek w wannie na weekend).
Czasami wystarczy fotograficzna dokumentacja szkody. W innych wypadkach konieczna będzie interwencja rzeczoznawcy, który pojawi się osobiście i oceni, w jakim stopniu dane sprzęty zostały zniszczone i jak wysokie odszkodowanie z tego tytułu nam się należy.
Ubezpieczyciel może wypłacić nam odszkodowanie, zadośćuczynienie (za szkodę o charakterze niemajątkowym) albo zlikwidować szkodę (np. podejmując się naprawy uszkodzonego sprzętu).
Odszkodowanie nigdy nie odda nam wszystkiego, co straciliśmy w wyniku zajścia szkody w mieniu. Z samochodem mogą wiązać się wyjątkowe wspomnienia, biżuteria może być rodzinną pamiątką a na laptopie mogła być zapisana jedyna kopia naszej debiutanckiej powieści. Tym niemniej zabezpieczenie finansowe pozwoli nam szybciej stanąć na nogi, gdy na skutek splotu nieszczęśliwych wypadków czy celowego, złośliwego działania, utracimy część naszego majątku.