Odszkodowania za błąd medyczny
Odszkodowania za błąd medyczny
Nikt nie jest nieomylny, ale nie każdy błąd popełniony w pracy ma równie poważne konsekwencje. Jeśli pomyli się księgowa, prawdopodobnie trzeba będzie złożyć wyjaśnienie do urzędu skarbowego. Błąd pracownika ekipy wykończeniowej może się skończyć nieestetycznie ułożonymi płytkami ceramicznymi w łazience.
Tymczasem błąd medyczny może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu a nawet przyczynić się do śmierci pacjenta. Moralne konsekwencje nieprawidłowych decyzji będą ponosić lekarze czy pielęgniarki. Aby natomiast ulżyć finansowo ofiarom pomyłek popełnianych w szpitalu lub w przychodni, personel medyczny zobowiązany jest do wykupienia zawodowego OC.Z niego następnie wypłacane będzie odszkodowanie z tytułu błędu.
Zobacz kto poprowadzi Twoją sprawę.
Czym jest „błąd w sztuce lakarskiej”?
Błędem medycznym jest każdy błąd popełniony przez przedstawiciela zawodu medycznego. Może on zatem przytrafić się lekarzowi, pielęgniarce, położnej, ratownikowi, laborantowi, farmaceucie czy stomatologowi.
Prawo wyróżnia wiele rodzajów błędów medycznych, za kryterium przyjmując np. etap leczenia, na jakim doszło do pomyłki. Wyróżnić można tutaj m.in. błąd diagnostyczny (na etapie stawiania diagnozy), błąd terapeutyczny (w toku leczenia), błąd organizacyjny (związany z zarządzaniem placówką medyczną), błąd techniczny (popełniony w trakcie zabiegu), błąd informacyjny (nierzetelne lub niecałkowite przekazanie pacjentowi danych o jego stanie zdrowia) czy błąd jatrogenny (którego przyczyną jest nieprawidłowa komunikacja z pacjentem).
Jakiego rodzaju odszkodowanie przysługuje za błąd medyczny?
W zależności od tego, jak poważny jest popełniony błąd i jak wpływa on na dalsze życie pacjenta i jego rodziny, ubiegać można się o następujące typy odszkodowania
Zadośćuczynienie. Jednorazowe świadczenie rekompensacyjne wypłacane z tytułu powstania szkody niemajątkowej.
Renta. Świadczenie stałe, wypłacane regularnie temu pacjentowi, który na skutek błędu medycznego zmuszony jest do większych wydatków związanych ze swoim życiem (np. zapewnienie opieki osób trzecich). O rentę może również ubiegać się ten pacjent, który na skutek błędu nie może kontynuować lub podjąć pracy zarobkowej.
Kto może ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny?
Osobą w pierwszej kolejności uprawnioną do ubiegania się o odszkodowanie jest sam pacjent. Ale co jest jego stan zdrowia nie pozwala na samodzielne zadbanie o siebie, albo jeśli na skutek błędu medycznego chory zmarł? O odszkodowanie mogą wystąpićwtedy bliskie mu osoby. Liczy się nie tylko formalne pokrewieństwo, ale też realna więź (np. konkubent, macocha, dziadek, rodzeństwo adopcyjne).
Utraconego zdrowia czy życia żadne pieniądze nie będą w stanie nam zwrócić. Nie ulega jednak wątpliwości, że rekonwalescencja i leczenie bywają kosztowne. Śmierć bliskiej osoby może spowodować poważne problemy finansowe dla całej rodziny. Z tej też przyczyny warto ubiegać się o odszkodowanie od lekarza czy pielęgniarki. Jeśli ich niewłaściwe decyzje spowodowały uszczerbek na zdrowiu albo zgon.
