Odszkodowania za wypadki na gospodarstwie rolnym

07 07 2024Nasze sprawy

Odszkodowania za wypadki na gospodarstwie rolnym – średnio w roku kalendarzowym zdarza się ok 13000 wypadków na gospodarstwie rolnym. Mówimy tylko o wypadkach zgłoszonych. Natomiast sporo z nich nie jest zgłaszana co mocno zaniża skalę ilościową. Wiele z tych wypadków upoważnia poszkodowanych do ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Są to wypadki z dużymi obrażeniami ciała. Ma na to wpływ specyfika prac na gospodarstwie rolnym.

Co to jest wypadek na gospodarstwie rolnym?

O wypadku na gospodarstwie rolnym mówimy wtedy gdy mamy do czynienia ze zdarzeniem nagłym, nieprzewidywalnym, spowodowanym siłami zewnętrznymi. Na zdarzenie to nie mamy wpływu i miało ono miejsce w związku z wykonywaną produkcją rolniczą.

Wszelkie zagadnienia odszkodowawcze związane z wypadkami na gospodarstwie rolnym regulują przepisy. W szczególności ustawa z dnia 22 maja 2003r mówiąca o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Kto podlega ochronie z polisy OC gospodarstwa rolnego?

Przepisem podstawowym, dotyczącym odszkodowania za wypadki na gospodarstwie rolnym jest ustawa. Konkrtetnie art. 50 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dotyczy on ównież przesłanek zaistnienia odpowiedzialności odszkodowawczej.

Zgodnie z jego treścią, z ubezpieczenia OC rolników jest wypłacane odszkodowanie. Jeżeli rolnik lub osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym albo osoba pracująca w jego gospodarstwie są zobligowani do zrekompensowania szkody. Oczywiście, będącej przyczyna śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia w zwiazku z prowadzoną działanością rolną.

W tym miejscu warto jest zaznaczyć, że samodzielna weryfikacja zaistniałego wypadku w wielu sytuacjach jest bardzo trudna, czasami wręcz niemożliwa. Dlatego też warto o pomoc poprosić profesjonalnych Doradców z którymi kontakt można nawiązać dzwoniąc do KRO |Kancelarii Roszczeń Odszkodowawczych.

Odszkodowania za wypadki na gospodarstwie rolnym – jaki jest podział wypadków?

Wypadki na gospodarstwie rolnym dzielimy na dwie zasadnicze kategorie:

– nieszczęśliwe wypadki (wyrządzenie samemu sobie krzywdy w związku z wykonywaniem czynności na gospodarstwie rolnym)

– wypadki o charakterze odpowiedzialności cywilnej gdzie występuje pokrzywdzony i sprawca wypadku.

Wypadki o charakterze odpowiedzialności cywilnej to kolejne 3 grupy, a mianowicie:

– odpowiedzialnosć oparta na zasadzie winy

– wypadek oparty na zasadzie ryzyka

– zdarzenie na zasadzie winy w nadzorze nad zwierzętami.

Sytuacja oparta na zasadzie winy charakteryzuje się zaniedbaniem podczas wykonywania prac na gospodarstwie rolnym. Spowodowało ono w sposób nieumyślny do naruszenia dóbr osobistych osoby drugiej.

Wypadek oparty na zasadzie ryzyka charakteryzuje się tym, że powstaje on przy pracy na gospodarstwie rolnym. Prace te są prowadzone z wykorzystaniem maszyn i urządzeń napędzanych paliwem, gazem, parą i elektrycznością. Używanie tych urządzeń spowodowało uszczerbek na zdrowiu u osoby obsługującej takie urządzenie.

Zdarzenie oparte na winie przy nadzorze nad zwierzętami charakteryzuje się tym, że powstaje bezpośrednio z winy popędu zwierzęcia. Zwierzę to jest hodowane na terenie gospodarstwa rolnego i wykorzystywane do różnych celów w tymże gospodarstwie.

Jak widać dokonanie prawidłowej kwalifikacji zaistniałego wypadku wymusza dogłębną znajomości zagadnienia i odpowiedniej interpretacji istniejących przepisów i ustaw prawnych.

Odszkodowania za wypadki na gospodarstwie rolnym – o co musimy zadbać?

Bardzo istotną rolę będą odgrywają:

– odpowiednio sporządzone i zredagowane zgłoszenie wypadku

– oświadczenie poszkodowanego

– zeznania świadków zdarzenia

– dokumentacja fotograficzna miejsca zdarzenia

– dokumentacja medyczna dotycząca obrażeń powypadkowych

Likwidacja powstałej szkody na gospodarstwie rolnym, jest czynnością bardzo złożoną. Dlatego też warto rozwarzyć zaproszenie do współpracy Doradcy Prawnego z KRO|Kancelarie Roszczeń Odszkodowawczych. Aby powierzyć mu zadanie przygotowania i przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego szkody.  Specjaliści Ci są gotowi do przeprowadzenia analizy przyczyn zaistniałego wypadku. Znają doskonale metodologię pracy w rolnictwie, podstawy prawne i mają doświadczenie w przygotowywaniu oświadczenia sprawcy wypadku

Jakie są wielkości wypłacanych odszkodowań ?

Jest to pytanie na które nie ma prostej odpowiedzi ponieważ kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia za każdym razem obliczane są indywidualnie do każdego zdarzenia. Przeprowadza się to na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej i trwałych następstw wypadku.

Należy pamiętać również o tym, że osoba ubiegająca się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie z polisy OC rolnika ma możliwość otrzymania również zwrotu wszelkich poniesionych kosztów wynikających z zaistniałego wypadku. Są to (koszty leczenia, koszty dojazdów do placówek medycznych, rentę powypadkową. Jak również przystosowanie zajmowanego lokalu mieszkalnego do potrzeb osoby niepełnosprawnej) oraz zwrotu utraconego dochodu.

Kto jest płatnikiem w tego typu zdarzeniach?

Podmiotem odpowiedzialnym za roszczenia związane ze szkodami wynikłymi z działalności gospodarstwa rolnego jest firma ubezpieczeniowa która wystawiła polisę OC.

Właściciel gospodarstwa rolnego powinien posiadać obowiązkowo polisę OC Rolników. Brak takiej polisy powoduje że, odpowiada on finansowo w momencie zaistnienia wypadku i jego zgłoszenia przez poszkodowanego. W praktyce wygląda to tak, że instytucją dokonującą wypłaty odszkodowania jest Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny, który to następnie odzyskuje wypłacone wcześniej odszkodowanie poprzez regres od sprawcy wypadku.

Odszkodowania za wypadki na gospodarstwie rolnym – co jest najważniejsze?

Najważniejszym a przy tym najtrudniejszym dokumentem który musimy przygotować jest oświadczenie sprawcy wypadku. Dokument ten musi wskazać jednoznacznie, kto i w jaki sposób doprowadził do zaistnienia wypadku. Dlaczego ten dokument jest najważniejszy? Niedostatecznie przygotowane i udokumentowane oświadczenie zostanie odrzucone przez ubezpieczyciela. Tym samym Towarzystwo Ubezpieczeniowe wyda decyzję omowną dotyczącą przyjęcia odpowiedzialności za zaistniały wypadek. Pamietajmy że, nie można tego oświadczenia później modyfikować.

Opis zawarty w oświadczeniu sprawcy wypadku powinien zawierać następujące wiadomości:

– kto spowodował wypadek?

– jaka jest przyczyna wypadku?

– kiedy, gdzie i o której godzinie doszło do wypadku?

– czy sprawca wypadku jednoznacznie przyjął odpowiedzialność za skutki wypadku?

Sporządzony dokument powinien czytelnie podpisać sprawca imieniem i nazwiskiem.

Jaki jest okres przedawnienia roszczeń odszkodowawczych?

Jeżeli na miejsce wypadku nie wezwano policji, a tylko sporządzono oświadczenie sprawcy wypadku, to okres przedawnienia upływa po 3 latach od daty zaistnienia wypadku. Jeśli wypadek  zgłoszono na policję i w konsekwencji przeprowadzono przewód sądowy okres przedawnienia wynosi 20 lat. Jeśli masz problem z uzyskaniem należnego odszkodowania i zadosćuczynienia skontaktuj się z KRO Kancelarie Roszczeń Odszkodowawczych.

Podobne

Ostatnie artykuły

4 komentarze

  1. Karol Swoboda

    Wszystko fajnie opisane ale jak przychodzi do zgłoszenia sprawy to okazuje się ze likwidator czepia się każdego szczegółu z opisu zgłoszonego wypadku i szuka „dziury w całym” aby tylko wystawic decyzję odmowną. Przerabialiśmy to z moim ojcem który żle sformułował zdanie w zgłoszeniu i dostaliśmy decyzję odmowną z powodu podejrzenia że nie mamy do czynienia z wypadkiem według jego prawnej definicji. Czy w takiej sprawie można coś jeszcze zrobić ?

    Odpowiedz
    • Mirek

      Ten komentarz pokazuje jak ważne jest profesjonalne opracoweanie sprawy i jej zgłoszenie. Już na tym etapie trzeba unikać opisów do których może mieć zastrzeżenia ubezpieczyciel.
      W Pana sprawie polecam wysłanie wiadamości przez naszą stronę. Sprawdzimy bez kosztów co możemy zrobić.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  2. Panakota

    Jakie są wielkości wypal;acanych odszkodowań? Jakieś pzrykłady?

    Odpowiedz
    • Mirek

      Będziemy zamieszczać więcej takich opisów spraw i dokładnych kwot odszkodowania.

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *