Sankcja kredytu darmowego (SKD)

Uważasz, że Twoja umowa kredytowa zawiera niedozwolone zapisy?

Sięgnij po wsparcie ekspertów, dzięki którym możesz uwolnić się od odsetek oraz innych kosztów kredytowych.

Skorzystaj z darmowych konsultacji, aby dowiedzieć się więcej.

 

Na zdjęciu widać dwoje młodych ludzi siedzących w kawiarni z laptopem i kawą i rozmawiających o tym co to jest sankcja kredytu darmowego.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego procesu sankcji kredytu darmowego – zapoznaj się z treścią artykułu umieszczonego poniżej.

Co to jest i na czym polega sankcja kredytu darmowego?

SKD to instrument ochronny dla konsumentów. W sytuacji gdy kredytodawca naruszy określone wymogi informacyjne, kredytobiorca może uzyskać zwolnienie z opłacania odsetek oraz innych kosztów związanych z kredytem. Innymi słowy:                                                                                                

Jeżeli Twój przypadek kwalifikuje się do SKD, Twoim jedynym zobowiązaniem pozostaje zwrot samego kapitału.                                                                                                                                                                           

W jakich sytuacjach można skorzystać z tego mechanizmu? Sankcja kredytu darmowego przysługuje, kiedy instytucja finansowa lub bank nie spełni wymogów dotyczących transparentnego informowania o warunkach umowy. Należy jednak pamiętać, że ciężar dowodu spoczywa na Tobie – musisz wykazać, że kredytodawca złamał przepisy, a Ty jako konsument nie otrzymałeś wszystkich (prawnie wymaganych) informacji.

Należy podkreślić, że sankcja kredytu darmowego ma zastosowanie wyłącznie do uregulowanych kredytów konsumenckich. Obejmuje kredyty nieprzekraczające kwoty 255 550 zł (lub jej równowartości w obcej walucie). Za sprawą nowelizacji przepisów, zakres ochrony został poszerzony, dzięki czemu SKD dotyczy nie tylko kredytów bankowych, ale obejmuje także pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe.                                

 

Jakie zapisy umożliwiają otrzymanie rekompensaty w ramach SKD?

W ramach sankcji kredytu darmowego możesz starać się o rekompensatę, jeśli kredytodawca dopuścił się następujących uchybień:

  • błędne wyliczenie RRSO, w tym: nieuwzględnienie pewnych opłat,
  • brak wskazania ilości i wysokości poszczególnych rat,
  • niejednoznaczne określenie terminów płatności,
  • brak informacji o przysługującym prawie do odstąpienia od umowy,
  • brak obligatoryjnych składników umowy, jak chociażby szczegółowy plan spłat czy całościowa suma do zapłaty,
  • nieprawidłowości w formularzu informacyjnym lub niedostarczenie go przed finalizacją umowy.

 

Sankcja kredytu darmowego – ile możesz zyskać?

Opłacalność dochodzenia sankcji kredytu darmowego – zależy od indywidualnych okoliczności. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadku pożyczek opiewających na wysokie kwoty, gdzie potencjalne oszczędności mogą wynosić wiele tysięcy złotych. To samo dotyczy kredytów długoterminowych – z wysokim RRSO lub zawierających dodatkowe obciążenia – takie, jak ubezpieczenia.

Skuteczne zastosowanie sankcji kredytu darmowego przynosi spore oszczędności. W praktyce równa się zwolnieniu z konieczności uiszczania wszelkich kosztów kredytu (zwolnienie obejmuje odsetki, prowizje, ubezpieczenia oraz opłaty przygotowawcze) – z wyjątkiem samego kapitału.

Ważne jest, by dokonać realistycznej oceny swoich szans i możliwych korzyści. Istnieje bowiem ryzyko, że konkretny przypadek nie będzie się kwalifikował do SKD, lub że uzyskane korzyści będą nieproporcjonalnie niskie w stosunku do kosztów postępowania.

 

W jaki sposób złożyć wniosek?

Składając dokumenty w ramach sankcji kredytu darmowego, zadbaj o uwzględnienie wszystkich niezbędnych elementów. Kluczowym elementem jest jasno sformułowane żądanie zwrotu kosztów, które już zostały poniesione, lub zwolnienia z obowiązku ich dalszego opłacania. Ponadto, Twój wniosek powinien zawierać:

  • kompletne dane osobowe wnioskodawcy,
  • informacje identyfikujące kredytodawcę,
  • numer umowy kredytowej,
  • przede wszystkim dokładne wskazanie konkretnych naruszeń przepisów, których dopuścił się bank.

 Jakie są rzeczywiste koszty SKD?

 

Wydatki związane z dochodzeniem sankcji kredytu darmowego są bardzo zróżnicowane w zależności od wybranego sposobu działania. Jeśli jesteś osobą zaznajomioną z prawem, nie boisz się wyzwań i niespodzianek możesz zdecydować się na osobiste poprowadzenie Twojej sprawy.

W przypadku samodzielnego postępowania, ponosisz jedynie koszty związane z czasem poświęconym na sprawę oraz wydatkami na korespondencję. Jest to zdecydowanie najbardziej efektywne finansowo rozwiązanie.

A co, jeśli postanowisz skorzystać z pomocy prawnika? Wówczas musisz liczyć się z wydatkami rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ostateczna wysokość tych kosztów jest uzależniona od złożoności sprawy oraz kwoty, której dotyczy postępowanie.

Ta ścieżka wydaje się optymalnym rozwiązaniem które bazuje na dośwaidczeniu prawnika zaangażowanego w to postępowanie. Dodatkowo zyskujesz jeszcze na czasie ze względu na negocjacyjny charakter prowadzonego postępowania. Jest to pomysł z określonymi kosztami ale zyskujesz pewnosc że, w twojej sprawie nic nie zaostanie źle zrobione i założony efekt zostanie osiągnięty.

Droga sądowa, którą zalecamy traktować jako ostateczność, to koszty na poziomie sięgającym nawet 5000 złotych. Jeśli doliczysz do tego długi czas trwania – nie jest to najefektywniejszy sposób dochodzenia swoich praw.

Niestety niekiedy tylko w ten sposób można osiągnąć zaplanowany efekt.

Przeczytaj też nasz artykuł na ten temat.

 

Na zdjęciu widać kawałek biurka z góry na którym leży wniosek o sankcje kredytu darmowego kalkulator klucze do mieszkania i długopis.

Sankcja kredytu darmowego – krok po kroku. Jak to zrobić?

Efektywne wykorzystanie sankcji kredytu darmowego wymaga wykonania następujących kroków:

  • Po pierwsze – przeprowadź szczegółową analizę treści swojej umowy kredytowej lub pożyczkowej. Poszukaj w niej potencjalnych naruszeń przepisów. Sprawdź także, czy wszystkie wymagane prawem elementy i zapisy zostały właściwie uwzględnione.
  • Po drugie – zbierz pełną dokumentację związaną z kredytem. Będą Ci potrzebne takie elementy, jak: umowa, formularz informacyjny, korespondencja z kredytodawcą oraz dowody dokonanych płatności.
  • Po trzecie – sformułuj pisemne oświadczenie o zamiarze skorzystania z SKD. Wyślij je do kredytodawcy listem poleconym – koniecznie z potwierdzeniem odbioru.

Odzyskiwanie odsetek i kosztów kredytu w ramach SKD – obsługa kancelarii

Chcesz możliwie szybko i sprawnie poradzić sobie z tą kwestią? Skontaktuj się z nami. W ramach usług kancelarii odszkodowawczej KRO24 zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie – od analizy, poprzez przygotowanie planu i dokumentacji, kontakty i negocjacje z instytucjami, aż po finalizacją całej sprawy.

Chcesz otrzymać uczciwą pomoc przy sankcji kredytu?

Skorzystaj z darmowych konsultacji, abyśmy zapoznali się ze szczegółami Twojej sprawy i zaproponowali dalsze kroki postępowania. 

Sankcja kredytu darmowego – pytania i odpowiedzi

Jaki kredyt kwalifikuje się aby skorzystać z SKD?

Są dwie zasadnicze przesłanki do tego aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, a mianowicie:

  • Twój kredyt musi mieścić się w limicie kredytów konsumenckich i nie może przekraczać limitu dla niech wyznaczonego. Jest to kwota maksymalna 255 550 zł. Kredyt zaciągnięty w innej walucie również podlega sankcji. Także kredyty konsolidacyjne podlegają sankcjom.
  • Bank w którym zaciągnołeś kredyt musiał w stosunku do ciebie naruszyć obowiązki informacyjne takie jak: zawarł w umowie klauzule abuzywne, ukrył koszty lub nieprecyzyjnie określił warunki spłaty.

 

Co zyskam korzystając z sankcji kredytu darmowego?

W zależności czy kredyt jest spłacony czy dalej się spłaca kredytobiorca może zyskać:

  • zwrot nieprawidłowo pobranych odsetek i prowizji w obsłudze swojego kredytu,
  • zdecydowane obniżenie rat kredytu,
  • postępowanie nie wpływa na zdolnośc kredytową,
  • brak możliwości wypowiedzenia umowy przez bank.
Kto jest uprawniony do skorzystania z sankcji kredytu darmowego?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta:

  • każdy klient banku który zaciągnął kredyt konsumencki i przypuszcza że, bank narusza jego prawa. To jest prosta definicja na podstawie której każdy kredytobiorca może zweryfikować czy w jego przypadku są podstawy do uruchomienia sankcji kredytu darmowego.
Jaki jest termin przedawnienia SKD?

W tym temacie są bardzo precyzyjne. Masz 1 rok na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego. Roczny okres przedawnienia liczony jest od dnia wykonania umowy kredytowej czyli innymi słowy mówiąc od momentu spłacenia ostatniej raty Twojego kredytu.

 

Jak długie jest postępowanie sądowe z SKD?

Postępowanie przed sądem toczy się od kilku do kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od regionu kraju i obciążenia sprawami sądu.

Jakie dokumenty potrzebujecie do analizy?

Zdecydowanie najważniejszym dokumentem potrzebnym do analizy jest umowa kredytowa. Jeśli były jakieś aneksy do niej to też są niezbędne do wglądu. Jeśli otrzymamy od Ciebie również harmonogram spłat przyspieszy to analizę sprawy. To na początek wystarczy.