zadośćuczynienie za wypadek śmiertelny

Odszkodowanie i zadośćuczynienie śmierć w wyniku wypadku.

Zadośćuczynienie za wypadek śmiertelny najbliższej osoby to ogromna tragedia dla całej rodziny. Poza cierpieniem emocjonalnym, niejednokrotnie trzeba zmierzyć się jeszcze z problemami nowej codzienności. Pogorszenie sytuacji materialno-bytowej może stanowić dodatkowe obciążenie dla współmałżonka czy dzieci zmarłego. Ma to miejsce zwłaszcza jeśli jego pensja była istotna dla domowego budżetu. Również gdy pogrążeni w żałobie krewni przez pewien czas nie są w stanie pracować w wyniku depresji i przeżywania straty. Jedynym ratunkiem, który pozwoli rodzinie stanąć na nogi i godnie pożegnać zmarłego, może się w tej sytuacji okazać odszkodowanie od sprawcy wypadku.

Kiedy mówimy o zdarzeniu śmiertelnym?

Za wypadek ze skutkiem śmiertelnym uważamy taki, który bezpośrednio przyczynił się do zgonu poszkodowanego. Śmierć może nastąpić zarówno w trakcie wypadku, jak i kilka godzin, dni a nawet miesięcy po nim.

Zdarzają sie sytuacje gdy poszkodowany zmarł w drodze do szpitala, w szpitalu a nawet w domu. Dla uzyskania zadośćuczynienia ważna jest dokumentacja medyczna poszkodowanego. Historia leczenia jednoznacznie musi wskazywać przyczynę pogorszenia stanu zdrowia, która doprowadziła do śmierci. Jeśli tak jest to przyjmuje się że poszkodowany jest ofiarą w wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Kto może otrzymać zadośćuczynienie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym?

Bardzo często mamy mylne pojęcie o tym, komu przysługuje odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby w wypadku. Bardziej niż względy formalne, liczy się stopień zażyłości. O wypłatę mogą się ubiegać:

Współmałżonek, ale także konkubent/konkubina zmarłego

Dzieci biologiczne, adopcyjne oraz pozostające pod opieką zmarłego

Rodzice, a także ojczym i/lub macocha zmarłego

Dziadkowie i wnuki zmarłego

Niepełnoletnie rodzeństwo (biologiczne i niebiologiczne) zmarłego

Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać zadośćuczynienie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym?

Aby ubiegać się o zadośćuczynienie, należy złożyć stosowny wniosek, jak również zgromadzić jak najwięcej dowodów w sprawie (np. protokoły z przesłuchań policyjnych, dokumentacja medyczna zmarłego).

Przygotuj również dokumentację udowadniającą straty materialne, do jakich doszło na skutek śmierci poszkodowanego (np. utrata większości wpływów do domowego budżetu).

Co istotne, zadośćuczynienie przysługuje również wówczas, gdy zmarły w niewielkim stopniu przyczynił się do wypadku (np. jako pieszy nie zadbał o odblaski, idąc nocą poboczem w ciemnym ubraniu albo jako kierowca przekroczył dozwoloną prędkość o kilka km/h).

Najbliżsi ofiar wypadków komunikacyjnych nadal niestety mierzą się czasami z hejtem. Zarzuca się im spieniężanie straty. Takie opinie wygłaszają jednak wyłącznie osoby, których osobiście nie dotknęła podobna tragedia.

Z uwagi na różnorodną sytuację finansową jak i na możliwość pojawienia się okresowych problemów emocjonalnych i psychicznych, uniemożliwiających pracę zawodową, o odszkodowanie zdecydowanie warto się starać. Zapewne tego właśnie, czyli dobra rodziny, chciałby przecież zmarły.

Jeśli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami – KRO Wrocław.

 

Na zdjęciu widać ojca z synem na ramionach którego pod lewą rękę trzyma żona i wiedzą ze ich nie dotyczy zadośćuczynienie za wypadek śmiertelny.

Zadzwoń do nas - pomożemy Ci rozwiązać Twój problem!