Trwały uszczerbek na zdrowiu – czym jest?

13 02 2025Blog o odszkodowaniach

Czasem życie płata nam niespodzianki i to nie zawsze te, które możemy zaliczyć do kategorii tych przyjemnych. Złamana noga aktywności sportowej, kontuzja nabyta w trakcie pracy, czy choćby wypadek samochodowy. To zaledwie kilka przykładów sytuacji, które mogą doprowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Czym właściwie jest ten uszczerbek i dlaczego jest tak istotny przy ubieganiu się o odszkodowanie? Poznaj jego definicję prawną, sposoby obliczania, a także dowiedz się, jakie są wysokości możliwych świadczeń. Poza wspomnianymi informacjami, opowiemy Ci również o niezbędnej dokumentacji oraz o tym, w jaki sposób przejść przez cały proces orzekania o uszczerbku.

Definicja trwałego uszczerbku na zdrowiu. Co warto wiedzieć?

Według najbardziej popularnej definicji, trwały uszczerbek na zdrowiu to: długotrwałe lub całkowicie nieodwracalne naruszenie sprawności organizmu, które powstało w wyniku wypadku bądź choroby. W praktyce rozróżniamy jego 2 główne rodzaje:

  • Uszczerbek fizyczny, który jest związany, chociażby z utratą kończyny lub ograniczenie ruchomości.
  • Uszczerbek psychiczny, który może przyjąć formę np. zespołu stresu pourazowego).

W przeciwieństwie do tzw. czasowego, trwały uszczerbek utrzymuje się nawet po zakończeniu leczenia oraz procesu rehabilitacji. Może on także występować w różnym stopniu: od niewielkich dysfunkcji, aż po całkowitą utratę zdolności do wykonywania określonych czynności.

Za każdy procent stwierdzonego uszczerbku przysługuje określone świadczenie finansowe.

Jak można doznać trwałego uszczerbku na swoim zdrowiu?

Najczęściej jest on wynikiem wypadków komunikacyjnych, zdarzeń w miejscach pracy lub podczas wykonywania czynności zawodowych.

Szczególnym przypadkiem jest ten doznany w pracy. W takich sytuacjach poszkodowanemu przysługują dodatkowe świadczenia z ZUS, w tym jednorazowe odszkodowanie oraz możliwość ubiegania się o rentę.

Uszczerbek psychiczny, choć jest zdecydowanie trudniejszy do udowodnienia oraz dokumentacji (w tym: udziału specjalistów oraz ekspertów z obszaru psychiatrii lub psychologii).

Jak określa się jego stopień?

Ta kompetencja należy do komisji lekarskiej, która zajmuje się daną sprawą i przypadkiem. Zasiadający w niej specjaliści, opierają się na swojej wiedzy, a także oficjalnej tabeli norm procentowych ZUS.

Komisja dogłębnie analizuje dostępną dokumentację medyczną, przeprowadza badanie, a następnie określa dokładny procent uszczerbku dla każdego doznanego urazu. Taka ocena stanu poszkodowanego odbywa się po zakończeniu leczenia oraz rehabilitacji, co może przypadać na wiele miesięcy, a nawet lat po wypadku.

Jak udokumentować i udowodnić trwały uszczerbek na zdrowiu?

Do udowodnienia trwałego uszczerbku (a co za tym idzie – dochodzenia swoich praw), niezbędna jest pełna dokumentacja medyczna,

Zaliczamy do niej informacje dotyczące: pierwszej pomocy udzielonej po wypadku (może to być np. karta SOR), historię leczenia, wyniki przeprowadzonych badań obrazowych, jak również zaświadczenia wydane już po ukończonej rehabilitacji. Bardzo istotną rolę odgrywają także opinie wydane przez lekarzy specjalistów oraz cała dokumentacja przebiegu leczenia.

Jeśli sprawa dotyczy wypadku przy pracy – niezbędnymi dokumentami będą również: protokół powypadkowy i dokumentacja BHP.

Trwały uszczerbek na zdrowiu a niepełnosprawność – czy mają ze sobą związek?

Mimo że są to 2 zupełnie odrębne pojęcia prawne, w określonych przypadkach mogą występować jednocześnie.

Uszczerbek odnosi się do konkretnego naruszenia sprawności organizmu i jest podstawą do ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie. Z kolei niepełnosprawność to zdecydowanie szersze pojęcie, które oznacza długotrwałe ograniczenie w funkcjonowaniu i może uprawniać do różnych form stałego wsparcia i świadczeń socjalnych.

Jakie świadczenia można otrzymać? Odszkodowanie i renta z tytułu doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Za trwały uszczerbek na zdrowiu przysługuje odszkodowanie, którego wysokość jest zależna od procentu stwierdzonego uszczerbku oraz podstawy wymiaru.

W przypadku wypadku, który przydarzył się w trakcie wykonywania pracy – za każdy tzw. procent uszczerbku – ZUS wypłaca określoną kwotę. Jest ona aktualizowana co roku.

Ponadto, przy znacznym stopniu uszczerbku – poszkodowany lub jego pełnomocnik – może ubiegać się o rentę. Jej przyznanie zależy od stopnia niezdolności do pracy oraz spełnienia dodatkowych warunków.

Potrzebujesz wsparcia w dochodzeniu swoich praw?

Jeśli doznałeś trwałego uszczerbku na zdrowiu, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia prawnego. Eksperci naszej kancelarii pomogą Ci zgromadzić niezbędną dokumentację, przeprowadzą przez proces wnioskowania o świadczenia i zadbają o uzyskanie należnego odszkodowania.

Jeżeli chcesz poznać szczegóły – zapraszamy do kontaktu i zarezerwowania terminu bezpłatnych konsultacji wstępnych. Możesz zadzwonić, wysłać wiadomość e-mail lub odwiedzić nas bezpośrednio w jednej z naszych placówek na terenie Łodzi, Wrocławia oraz Katowic.

Podobne

Ostatnie artykuły

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *