Ugoda z ubezpieczycielem – co warto wiedzieć? Jak negocjować?

13 02 2025Blog o odszkodowaniach

Ugoda zawierana pomiędzy poszkodowanym (Tobą) a ubezpieczycielem to istotny moment w procesie dochodzenia odszkodowania. Bardzo często decyduje o ostatecznej wysokości otrzymanego świadczenia finansowego. Choć propozycja szybkiego załatwienia takiej sprawy bywa kusząca – warto mieć na względzie jej dalsze konsekwencje (w tym prawne).

Chcesz sprawdzić, jakie elementy powinny się w niej znaleźć oraz w jaki sposób skutecznie negocjować? Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci przygotować się, a następnie – przejść przez cały ten proces.

Czym jest ugoda z ubezpieczycielem?

Ugoda to umowa zawierana między poszkodowanym a firmą ubezpieczeniową ubezpieczeń, w treści której obie strony czynią pewne wzajemne ustępstwa po to, aby doprowadzić do zakończenia sporu. Jak łatwo się domyślić – najczęściej dotyczy on wysokość odszkodowania.

Do takiego porozumienia może dojść:

  • przed sądem (wtedy mamy do czynienia z tzw. ugodą sądową),
  • poza sądem (czyli ugody pozasądowej).

Najczęściej ugodę zawiera się po otrzymaniu pierwszej decyzji odszkodowawczej – wówczas, gdy poszkodowany nie zgadza się na zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotę świadczenia.

Elementy ugody zawieranej z firmą ubezpieczeniową – co musi zawierać?

Prawidłowo skonstruowana ugoda musi posiadać kilka kluczowych elementów, do których zaliczamy: oznaczenie stron sprawy, numer szkody, kwotę odszkodowania, terminy i sposoby wypłaty świadczenia, zakres roszczeń objętych ugodą, a także oświadczenie o zrzeczeniu się dalszych roszczeń.

Szczególnej uwagi wymagają zapisy związane z zakresem zrzeczenia się roszczeń. Powinny one dotyczyć tylko tej konkretnej szkody – bez przyszłych czy jeszcze nieujawnionych szkód.

Kiedy warto ją podpisać, a kiedy lepiej się wstrzymać?

Zawarcie takiego porozumienia jest zasadne, jeśli zaproponowana kwota pokrywa rzeczywiste koszty naprawy, a szkody są w pełni ujawnione i udokumentowane. Warto ją podpisać także wtedy, gdy zależy Ci na szybkim otrzymaniu pieniędzy.

A kiedy nie warto? Jeżeli nie znasz pełnego zakresu powstałych szkód, Twoje leczenie nie zostało zakończone lub gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do wysokości odszkodowania – lepiej powstrzymaj się od podpisania ugody. Taką ostrożność zalecamy przede wszystkim w przypadku tzw. szkód osobowych.

Jak przygotować się i przeprowadzić negocjacje z ubezpieczycielem?

Taki krok (jeśli ma być naprawdę skuteczny) wymaga bardzo solidnego przygotowania merytorycznego. Zatem, przed rozmową z ubezpieczycielem zgromadź pełną dokumentację szkody, wykonaj niezależną wycenę oraz określ minimalną kwotę, którą jesteś w stanie zaakceptować.

W trakcie samego procesu negocjacji – skupiaj się na faktach i dokumentach. Jednocześnie unikaj emocjonalnej argumentacji. Staraj się, aby wszystkie ustalenia oraz cała komunikacja odbywała się w formie pisemnej.

Czy już raz zawarta ugoda z ubezpieczycielem jest ostateczna, czy można ją podważyć ?

Prawdę mówiąc, podważenie zawartej ugody jest możliwe, ale jednocześnie – bardzo trudne.

Podstawą takiego działania może być np. błąd dotyczący treści czynności prawnej, wykazanie podstępu ze strony ubezpieczyciela albo ujawnienie się szkód niemożliwych do przewidzenia w momencie, gdy ugoda była zawierana.

Co z przedawnieniem roszczeń?

Roszczenia z umowy ubezpieczenia OC przedawniają się po trzech latach – liczonych od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.

Zawarcie ugody nie wstrzymuje biegu przedawnienia. Dlatego ważne jest dokładne pilnowanie wszystkich terminów – zwłaszcza, gdy negocjacje się przedłużają.

Dopłata do ugody – czy jest możliwa?

Uzyskanie dopłaty już po zawarciu ugody jest możliwe, ale może do tego dojść wyłącznie w określonych okolicznościach. Kiedy? Już wyjaśniamy.

Dopłatę możesz utrzymać przede wszystkim w sytuacji, gdy ujawnią się szkody, które w momencie podpisywania dokumenty były niemożliwe do przewidzenia.

W standardowej sytuacji można powiedzieć, że ugoda zamyka drogę do dochodzenia dodatkowych roszczeń z tego samego zdarzenia.

Wzór ugody – jak przygotować dokument i na co zwrócić szczególną uwagę?

Właściwie opracowany dokument powinien zostać sporządzony na piśmie. W jego treści należy precyzyjnie wskazać strony oraz przedmiot porozumienia. Należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy związane ze zrzeczeniem się roszczeń (powinny dotyczyć wyłącznie tej konkretnej szkody). Warto zawrzeć w niej także klauzulę dotyczącą ujawnienia się nowych, niemożliwych do przewidzenia szkód.

Szukasz ekspertów, którzy pomogą Ci zawrzeć ugodę z firmą ubezpieczeniową?

Pomoc doświadczonego prawnika jest szczególnie wskazana przy ugodach dotyczących poważnych szkód komunikacyjnych lub osobowych.

Nasi eksperci z kancelarii KRO24 z przyjemnością pomogą Ci przejść przez cały ten proces. Ocenią propozycję ubezpieczyciela, przeprowadzą negocjacje i zadbają o zabezpieczenie Twoich interesów w treści ugody.

Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z bezpłatnej konsultacji. Nasze placówki znajdziesz we WrocławiuŁodzi, Katowicach

.

Podobne

Ostatnie artykuły

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *